Paryż Bazylika Najświętszego Serca

Kościół na wzgórzu Montmartre w Paryżu zbodowano w latach 1876-1919 dla uczczenia stłumienia w 1871 r. Komuny Paryskiej. Zaprojektowana przez francuskiego architekta Paula Abadie w stylu romańsko-bizantyjskim, z zastosowaniem na elewacjach białego wapienia, a dokładniej z trawertynu stąd potoczna nazwa – „biała bazylika”. Dzięki specyfice tego materiału elewacja nie szarzeje pomimo szkodliwego działania zanieczyszczeń i warunków pogodowych. .

Świątynia Sacré-Coeur góruje nad Paryżem: widoczne z daleka białe kopuły kościoła są jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych. Wzgórze jest doskonałym punktem widokowym w Paryżu. Przez cały dzień plac przed Sacré-Coeur jak i większość zabytków w Paryżu oblega wielojęzyczny tłum.
Od południa prowadzą do niej monumentalne schody z tarasami. Świątynia została udostępniona wiernym w 1919r. Zbudowana jest na planie krzyża. Bazylika posiada największą na świecie mozaikę o powierzchni 475m przedstawiającą motyw Deesis. Przed swiatynią znajdują się posągi konne św. Ludwika i Joanny D’Arc.
Jej kopuły mają wysokość 79 metrów, a wieża północna 83 metry. W owej wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu (19 ton), nazywany „Savoyarde”, jego serce waży 500 kg. Ze szczytu kopuły można podziwiać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km.