Serial 13 powodów po prostu mnie rozwalił – na początku nie potrafiłam powiedzieć nic więcej! Dziś jednak spływają przemyślenia, spadają na mnie jak lawina, przytłaczają, dosłownie rozsadzają moją czaszkę.

Serial 13 powodów – krótki wstęp

Clay Jansen niespodziewanie otrzymuje zbiór kaset magnetofonowych od zmarłej znajomej. Krok po kroku dowiaduje się, co wpłynęło na życie dziewczyny, jak traktowali ją inni ludzie i dlaczego popełniła samobójstwo… Serial powstał na podstawie książki Książka – klik
Naiwna, młoda dziewczyna

Ten serial porusza wiele ważnych tematów życiowych, ale ja skupię się dziś tylko na jednym, według mnie najważniejszym, który dosłownie rozerwał moje serce i stanowi filar wszystkich pozostałych problemów.
Ja widzę go bardzo dokładnie, bo codziennie spotykam różnych ludzi, poznaję ich wewnętrzne dramaty, a zwłaszcza problemy młodzieży, która wchodzą w wiek dorastania. Ale przede wszystkim…. jestem rodzicem. Mało tego, zostałam rodzicem, kiedy sama jeszcze byłam dzieckiem…. Głupi, naiwna dziewczyna- pewnie powiecie. I ja się z tym zgodzę…
Kiepski rodzic

Już od dłuższego czasu zastanawiam się nad wychowaniem mojego syna. Czytam coraz więcej książek, obserwuję młodzież i już po kilku latach pracy mogę śmiało przyznać, że wewnętrzne problemy dzieci zawsze wynikają z sytuacji, która ma miejsce w ich domach. Naprawdę kochani! Widać to wszystko ja na dłoni! Nic nie bierze się bez przyczyny, młodzi ludzie najwięcej czasu spędzają z WAMI i to od was przynoszą wszystkie zachowania – te dobre i złe. Dosłownie NIC nie da się ukryć! Pokaż mi swoje dziecko, a powiem ci, co dzieje się w twoim życiu…

Nie myślcie sobie, że jestem perfekcyjna i chcę pogrozić paluszkiem. Nie. Należę do grupy rodziców, którzy również mają problemy wychowawcze. Nie może być inaczej, bo jednak w wieku 20 lat nie dorosłam jeszcze do roli matki. Popełniałam wiele błędów, których strasznie żałuję i dopiero niedawno do mnie dotarło, jak bardzo mogłam skrzywdzić mojego syna. Wyrządziłam mu najgorszą krzywdę, jaką rodzic może wyrządzić dziecku. Nie poświęcałam mu odpowiednio dużo czasu….
Halo! Halo! Nikt mnie nie słyszy…

To samo niestety dotyczy wszystkich bohaterów serialu 13 powodów. Wszystkie okropne sytuacje, które przytrafiły się tym dzieciakom, zaczęły się tak naprawdę w ich domach, w momencie, kiedy utraciły kontakt ze swoimi rodzicami i zaczęły zachowywać się jak „mali” dorośli. W ich domach od początku nie było dobrej komunikacji, co widać doskonale, kiedy zaczniecie analizować każdą sytuację z osobna. BRAK KONTAKTU, tylko BRAK KONTAKTU.

Serial świetnie ilustruje ten problem. Co z tego, że ci młodzi ludzie mają wszystkie dobra materiale, o których można marzyć, kiedy nie potrafią radzić sobie z problemami, nie widzą nigdy odpowiedniej drogi wyjścia, wyolbrzymiają każdą drobnostkę, nie mają z kim rozmawiać o bolesnych sprawach, myślą tylko o własnych uczuciach, a nie zauważają problemów drugiego człowieka. Prawdziwa przyjaźń i miłość między nie mogła się narodzić, skoro wychowywali się w toksycznych domach, gdzie kontakty z dorosłymi sprowadzają się do nicnieznaczących rozmów przy śniadaniu.

Serial w brutalny sposób odsłania wszelkie problemy młodzieży, która żyje w dzisiejszych czasach. Pokazuje, że umysł nastolatka jest bardzo niedoskonały i ten młody człowiek chwilami nie wie, dlaczego pojawiają się w nim tak skrajne emocje! Wywołuje szok i niedowierzanie, bo większość ludzi nie potrafi sobie wyobrazić, że problemy młodych są dosłownie obok nas! Zakładamy klapki na oczy i udajemy, że nas to wszystko nie dotyczy. Grubo się mylicie! Może właśnie wasze dzieci przeżywają podobne, wewnętrzne dramaty!
Zmiana

Nie wiem jak wy, ale ja już porządnie przemyślałam swoje postępowanie wobec dziecka, wyciągnęłam odpowiednie wnioski i naprawię wszystko, bo wierzę, że nie jest jeszcze za późno. Naprawdę, chcę w to wierzyć! Będę walczyła, spróbuję jeszcze więcej się dowiedzieć na ten temat, douczę się, stanę na głowie!

Serial 13 powodów naprawdę otworzył mi oczy i myślę, że powinniśmy o nim głośno mówić, polecać go innym, zwłaszcza rodzice muszą zapoznać się z tym materiałem. Sądzę również, że powinniśmy pokazywać tę produkcję nastolatkom. Faktycznie, pojawiają się brutalne sceny, ale według mnie to dobrze. Młodzi ludzie powinni zobaczyć rzeczywistość taką, jaka ona potrafi być! Muszą wiedzieć, że te wszystkie złe rzeczy mogą się przytrafić, kiedy nie będą szukali pomocy, ale również w momencie, kiedy odsuną się od drugiego człowieka…
Polecajcie innym, proszę!

Serial 13 powodów oceniam na 7, a to najwyższa nota w historii tego bloga. Naprawdę nie sposób porównywać tej produkcji z innymi, które do tej pory tutaj opisywałam. Wszystkie świetnie się oglądało, ale historia Hannah Baker wniosła o wiele więcej do mojego życia. Obejrzyjcie!

Ocena końcowa: 7/7 (w nowej skali!)