Pewnie zauważyłeś, że w przypadku branży turystycznej ceny za usługi zmieniają się dosyć dynamicznie. Nie inaczej sprawa wygląda w lotnictwie. Za bilety lotnicze w tej samej klasie, na tej samej trasie w tym samym samolocie Twoi współpasażerowie mogli zapłacić 200 zł, 500 zł, ale nawet ponad 1000 zł.

Dziś postanowiłam przygotować dla Ciebie kilka podstawowych informacji dotyczących cen biletów lotniczych.
Po pierwsze – ceny na bilety lotnicze, jak już wiemy, zmieniają się bardzo dynamicznie. To stwierdzenie jest prawdziwe zwłaszcza w przypadku tanich linii lotniczych, takich jak Wizzair czy Ryanair i zależy od liczby sprzedanych miejsc w samolocie. Jeśli zdarzyła Ci się kiedyś sytuacja, że kupowałeś bilety lotnicze na stronie jednego z tych przewoźników i na ostatniej podstronie cena była wyższa niż kiedy kliknąłeś „Kup bilety lotnicze”, to nie jest to przypadek.
Co więcej, na cenę biletu lotniczego składają się następujące opłaty: taryfa przewoźnika, opłaty lotniskowe, podatki rządowe oraz opłaty agencyjne. Co do opłaty lotniskowej – nie jest to nic zaskakującego, że lotniska położone w centrum miasta z reguły życzą sobie podwyższonej opłaty lotniskowej. Dlatego właśnie tanie linie lotnicze lądują i startują najczęściej z lotnisk daleko położonych od centrum, co znacznie obniża cenę biletu lotniczego dla klienta.