W ostatnich czasach możemy zauważyć nowe, modne zjawisko. Coraz więcej osób wyjeżdża na święta w atrakcyjne turystycznie miejsca, rezygnując z tradycyjnych domowych świąt spędzanych przy suto zastawionym stole, w gronie rodziny i przyjaciół. Dlaczego tak się dzieje? Są osoby, które bardzo nie lubią zamieszania, które zawsze towarzyszy świątecznym przygotowaniom. Wyjeżdżając w Święta po prostu od tego uciekają. Mają dzięki temu możliwość spędzenia świąt w dowolnym miejscu kraju czy świata.
Takie świąteczne podróże dają ciekawe możliwości poznania tradycji i obyczajów świątecznych pochodzących z różnych regionów świata. Są też wspaniałą okazją spróbowania różnego rodzaju egzotycznych potraw. Powodem coraz większej popularności świątecznych wyjazdów jest fakt, że dla wielu osób okres różnego rodzaju świąt, czy długich weekendów, to jedyna okazja w roku, by dostać wolne z pracy i wybrać się w wymarzoną i niezapomnianą podróż.
Świąteczny wyjazd jest też świetną sposobnością do uprawiania aktywnej rekreacji, dzięki czemu nie trzeba się obawiać dodatkowych kilogramów, jakie zwykle przybywają po świętach.