Odczuwam ogromną pustkę po obejrzeniu serialu 13 powodów. Dorwałam książkę i przez chwilę było dobrze, ale pochłonęłam ją w dwa dni i znowu cierpię. Czy istnieją filmy podobne do serialu 13 powodów?

Postanowiłam więc, że poszukam filmów i seriali podobnych do 13 reasons why. Skupiłam się głównie na tematyce samobójstwa wśród młodzieży i osób dorosłych. Niektóre dotyczą tylko problemów młodych ludzi. Często się z nimi spotykam, więc uznałam, że warto się doszkolić. Trafiłam na kilka perełek. Niektóre już oglądałam i uważam, że są podobne, dlatego właśnie podaję je w tym zestawieniu (może ich nie znacie). Znajdą się tutaj również filmy, które umieściłam na mojej liście „must watch”, czyli jeszcze ich nie widziałam. Liczę, że podpowiecie mi, czy faktycznie warto się z nimi zapoznać.

Filmy podobne do serialu 13 powodów

Tak, wolałabym, żeby to były seriale. Jednak moje poszukiwania spełzły na niczym. Przychodzi mi do głowy jedynie Skins, ale brak w nim (chyba!) motywu samobójstwa. Mówię „chyba”, bo nie obejrzałam wszystkich sezonów. Natomiast filmów o podobnej tematyce znajdziemy wiele… Oto moje zestawienie.
Trzynastka

Oglądałam ten film kilka lat temu. Pamiętam, że mnie bardzo poruszył, ale szczegóły wyleciały mi z głowy. Poruszał bardzo ważne problemy młodzieży – próby prostytucji, dopasowania się do grupy rówieśniczej itd. Bohaterkami są głównie bardzo lekkomyślne dziewczyny, które wchodzą w okres nastoletniego buntu. Jedna z dziewczyn była wzorową uczennicą, ale wpada w tzw. „złe towarzystwo”. Szokuje i porusza. Nikt tu nie popełnia samobójstwa, ale problemy są bardzo podobne jak w 13 reasons why.

Galerianki

Jednak z lepszych produkcji polskich. Jak wiecie, ja mam z nimi ogromny problem. Nie oglądam filmów naszych rodaków, odkąd we wszystkich gra Borys Szyc, który nieudolnie próbuje powtórzyć sukces Cezarego Pazury. Wśród okropnych zapychaczy kinowych dziur, znajdziemy takie perełki jak Galerianki. Tematyka bardzo podobna jak w Trzynastce – grzeczna dziewczynka wchodzi w nieodpowiednie towarzystwo i zaczyna swoje „dorosłe” życie. I chociaż wszystko kręci się wokół galerii handlowych, gdzie dziewczyny oddają się za pieniądze i drobne upominki, to temat śmierci jest również obecny. Poruszające, mocne kino.
Sala samobójców

No dobra, jest jeszcze jeden dobry film polski. Jednak wydaje mi się, że większość o nim słyszała. Cały czas będę to powtarzała – nadmiar Internetu wśród młodzieży może doprowadzić do katastrofy. Czuję, że za dwa lub trzy lata coraz częściej będziemy słyszeli o dzieciach, które „wpadły w sieć”. Myślę, że ten film powinien obejrzeć każdy mądry rodzic.

Stowarzyszenie umarłych poetów

Widziałam ten film wiele, wiele lat temu, ale pozostał w moim sercu na długo. Również nie pamiętam całej fabuły, ale kojarzę, że grał w nim Robin Williams, który prowadził kółko poetyckie dla młodzieży. Z początku fabuła wydaje się być cukierkowa, ale to zdecydowanie jeden z tych filmów, które potrafią zaskoczyć.
Sylvia

Film biograficzny oparty na prawdziwej historii poetki Sylvii Plath. Może nie dotyczy problemów młodzieży, ale obrazuje bardzo dobitnie motywy samobójstwa. Ta historia jest naprawdę smutna, osobiście źle się po niej czułam i miałam już dosyć tematu śmierci. Nadmiar nie jest wskazany, można wpaść w depresję ? Jednak to jest takie prawdziwe! Kariera i małżeństwo – da się to pogodzić? Czy warto żyć z osobą, która wykonuje identyczny zawód i okazuje się, że jest dużo lepsza? Tu znajdziecie odpowiedź.

My mad fat diary

Opisywałam wam ten serial kilka miesięcy temu. Uważam, że jest genialny. Porusza bardzo podobne problemy, ale na szczęście wszystko kończy się dobrze. W 13 reasons why nie ma wyjścia, bohaterowie nie mogą uratować Hannah, cały czas towarzyszy im uczucie beznadziei, natomiast w My mad fat diary wszystko zaczyna się od nieudanej próby samobójczej, która daje nadzieję na lepsze jutro. Bohaterka zaczyna pisać dziennik, który ma stanowić terapię. Jej życie zaczyna się zmieniać, odnajduje przyjaciół i miłość. Warto obejrzeć My mad fat diar, będzie on świetną terapią po serialu 13 powodów. Twórcy pokazują, że warto żyć, bo wszystko może się zmienić o 360 stopni.

Inne filmy podobne do serialu 13 powodów

(produkcje, których jeszcze nie widziałam):
Przekleństwo niewinności

To właśnie produkcja, której jeszcze nie widziałam, a jestem nią najbardziej zainteresowana. Po opisie widzę, że warto się temu bliżej przyjrzeć:

„Pięć atrakcyjnych, młodych sióstr przyciąga uwagę chłopców z sąsiedztwa. Gdy jedna z nich popełnia samobójstwo, fascynacja pogłębia się. „

Nie czytam więcej recenzji, już czuję, że warto się w to zagłębić.
Jeszcze inne tytuły:

Cyberszantaż – główną rolę gra Arya z Gry o tron ? Cyberprzemoc wśród młodzieży – chodliwy temat
Zabiłem moją matkę – o nastolatku, który nie może dogadać się z rodzicami
Klip – chcecie coś o internetowych klipach, które niszczą życie młodych ludzi? Proszę bardzo!
Fish Tank – buntowniczka, która marzy o karierze tancerki
Pożegnanie z niewinnością – o internetowej, niewinnej miłości

Co sądzicie na temat tych produkcji? Może znacie inne filmy podobne do serialu 13 powodów? Najbardziej jednak zależy mi na serialach. Poratujcie, jeżeli możecie.