Obecnie na świecie istnieją państwa, które bez ciekawskich ludzi podróżujących i wydających na to swoje pieniądze nie istniałyby. Pierwszymi na myśl, które nam przychodzą do głowy po usłyszeniu słowa „turystyka” są oczywiście kraje nadmorskie.
Rzeczywistość pokazuje, że nie tylko takie kraje cieszą się popularnością wśród podróżnych. Na liście państw uzyskujących największe dochody z turystyki są nie tylko ciepłe Grecja czy Hiszpania ale także kojarząca się z wysokimi Alpami Austria. Do niej z kolei jeżdżą jedynie miłośnicy zimowego szaleństwa. Rozwój sektora gospodarczego jakim jest turystyka jest szczególnie widoczny w malutkich państewkach znajdujących się na Atlantyku. Zdarza się, że na wyspie takiego kraju przebywa w danym okresie czasu więcej podróżnych niż rdzennych mieszkańców.
Na sam koniec należy dodać, że podróżowanie staje się coraz tańsze. Ceny biletów lotniczych do najbardziej popularnych miejsc w Europie zaczynają się od kilkunastu złotych. Więc czemu by może samemu nie zasilić budżetu jednego z wyżej wymienionych państw?