Kwatery nad Biebrzą, czyli urlop w ciszy

Rzeka Biebrza to zupełnie inny region turystyczny niż Giżycko, Mielno itp. Tu nie uświadczymy głośnych imprez, tysięcy plażowiczów czy straganów z pamiątkami. Wręcz przeciwnie, okolice Biebrzańskiego Parku Narodowego to cisza, spokój, odpoczynek. Właśnie dlatego – jeżeli mamy dość miejskiego zgiełku, hałasu, ciągłej gonitwy i stresu – powinniśmy tu przyjechać.

Kwatery nad Biebrzą rozciągają się właściwie przez całą rzekę, jednak wartymi szczególnej uwagi są tamtejsze kwatery agroturystyczne – miejsca, w których zetkniemy się z dawnymi tradycjami wiejskimi, zupełnie innym rytmem życia, kulturą, sposobem bycia i ogólnie – z zupełnie innym światem. Zdecydowana większość turystów z miasta jest pod wielkim wrażeniem tego, czego w tych ośrodkach agroturystycznych można uświadczyć. Poza tym Biebrza to jedna wielka atrakcja przyrodnicza. Bagna, z racji na które Biebrzański Park Narodowy w ogóle powstał, nadają tym okolicom dzikiego charakteru, uzupełnionego niespotykanymi nigdzie indziej gatunkami ptaków.

Osoby lubiące turystykę bardziej tradycyjną również znajdą tam coś dla siebie – 600 km tras turystycznych, zarówno dla piechurów, jak i rowerzystów czy kajakarzy; liczne zabytki (jak Twierdza Osowiec); imprezy dla dzieci i dorosłych (oczywiście związane z Parkiem Narodowym czy wiejskim życiem) i wiele innych. Czy warto więc zarezerwować kwatery nad Biebrzą i spędzić tam urlop? Oczywiście tak, ale pod warunkiem, że nie szukamy wspomnianych plaż i głośnych imprez. Tu znajdziemy bowiem tylko ciszę, spokój i odpoczynek.