Małopolska, a Podkarpacie – zabytki

Wśród dużej grupy zwiedzających jest przeświadczenie iż wszystko co na północ od Krakowa jest nudne i nie warte zobaczenia. Pomimo iż nie wszyscy zgodzimy się z tym ironicznym stwierdzeniem, chyba każdy z nas przyzna, że coś jest w tych słowach. Południe Polski już za czasów byłych województw krakowskiego, lwowskiego, tarnopolskiego czy stanisławowskiego od dawien dawna wchodziło w skład kolebki kulturalnej państwa czy nieraz europy. Po przemianach politycznych straciliśmy większość ziem trzech ostatnich wymienionych tu województw. Południowy i południowo wschodni teren Polski został podzielony pomiędzy województwa małopolskie i podkarpackie.

Turystyczną siłę małopolski zna każdy. Zapewne nie ma w Polsce osoby która bodaj raz nie stała na krakowskim rynku, nie zwiedzała kopalni soli w Wieliczce czy nie podziwiała widoku Tatr z Gubałówki w Zakopanem. Jednym zdaniem, małopolska wraz ze swoimi atrakcjami – zabytkami, znana i ceniona jest w całej europie. Stwierdzenie „Kraków to jeden wielki zabytek” jest jak najbardziej na miejscu. Wyliczone przeze mnie miejsca nie potrzebują promocji. Na swoją popularność zapracowały przez setki lat. Tutaj warto się zastanowić jak w stosunku do małopolski wygląda Podkarpacie?

Porównywanie obydwu obecnych stolic tych województw to jak starcie Dawida z Goliatem z tym że w tym pojedynku zawsze Goliat wyjdzie obronną ręką. Zabytki Rzeszowa wypadają blado nawet na tle zabytków mniejszego Tarnowa czy Przemyśla, a co dopiero Krakowa. Duża część obecnego Podkarpacia od wieków należała do małopolski, reszta z kolei do województwa lwowskiego i to Lwów był stolicą, to on konkurował przez długie lata z Krakowem.

Wieki pełnej wydarzeń historii, odbiły ślad na ziemiach Podkarpacia, pozostawiając po sobie ogromną liczbę zabytków co w połączeniu z niezwykłą przyrodą, powoduje iż region ten – mimo że w walce o prym w turystyce na południu kraju od początku stoi na straconej pozycji – co roku umie zachwycić ogromne grupy zwiedzających, nie raz dając im to, czego nie znajdą w innych województwach.