Czołowe miejsce na mojej półce z butami do biegania zajmuje Nike Flyknit Lunar 1. Teraz Nike zamienia Lunarową podeszwę na ta znaną z modelu Free. Czy będzie kolejna rewolucja? Powiem szczerze, że nie mogę się doczekać pierwszych treningów w Nike Free Flyknit. Czy bieganie bez skarpetek się sprawdzi? Jak z wytrzymałością  i praniem?

Nike Inc. –  światowy lider technologii sportowych – podczas oficjalnej prezentacji w siedzibie głównej Nike w Beaverton, w stanie Oregon, przedstawił cztery  nowe  technologie biegowe. Nowe produkty zostały zaprojektowane zgodnie z konceptem „Nature Amplified”. U jego podstaw leży idea wykorzystania i rozwijania naturalnego potencjału ludzkiego organizmu, która została wsparta szczegółowymi badaniami naukowymi oraz doświadczeniami profesjonalnych sportowców.
Podczas premiery zaprezentowano dwa nowe modele butów biegowych – Nike Free Flyknit oraz Nike Free Hyperfeel – a także dwie innowacyjne technologie Aeroloft i Dri-FIT Knit, które znajdą zastosowanie w odzieży sportowej.

– Innowacyjność nie powinna być traktowana jako „sztuka dla sztuki”, lecz zamierzone
i świadome działanie, którego celem jest tworzenie nowych, ale przede wszystkim lepszych rozwiązań
i produktów. Bieganie, które jest sercem i duszą Nike, nieustannie inspiruje do opracowywania
i wdrażania rewolucyjnych technologii, stanowiących siłę napędową oraz podstawę przyszłego rozwoju spółki – powiedział Mark Parker, Prezes i Dyrektor Generalny Nike Inc.

Innowacyjne obuwie             

Nike Free Flyknit to fuzja dwóch najbardziej innowacyjnych technologii, stosowanych w obuwiu biegowym: idealnie dopasowanej, lekkiej i dzianej cholewki Flyknit oraz elastycznej podeszwy Free. Dzięki wykorzystaniu technologii mapowania ciśnienia, które pozwoliło wskazać kluczowe obszary nacisku na stopę podczas biegu, model ten oferuje maksimum korzyści wynikających z naturalnego ruchu. Unikalna, tkana struktura buta gwarantuje z kolei świetną wentylację oraz wrażenie „drugiej skóry”.

Nike Free Hyperfeel to but zaprojektowany, aby idealnie odwzorowywać ruch stopy. Wkładka z poprzecznymi nacięciami sprawia, że stopa ma bezpośredni kontakt z systemem amortyzacji Lunarlon, a ultra-cienka, kratkowana podeszwa pozwala na pełne wykorzystanie zalet naturalnego ruchu.

Technologie odzieżowe

Nike Aeroloft to technologia spełniająca potrzebę zapewnienia właściwej temperatury ciała
w chłodniejszych warunkach. Rozwiązanie to zadebiutowało w lekkim bezrękawniku biegowym Nike Aeroloft 800 Vest, posiadającym ultra-cienką warstwę izolacyjną, która w połączeniu z precyzyjnym systemem wentylacji pozwala na skuteczne odprowadzenie wilgoci.

Nike Dri-FIT Knit to ultra-miękka tkanina zaprojektowana, by umożliwić sportowcom zachowanie optymalnej temperatury ciała w każdym warunkach. Zastosowana w jej produkcji technologia wykorzystuje widoczną gołym okiem strukturę o zróżnicowanej gęstości splotu, zapewniającą optymalny poziom chłodzenia. Otwarta struktura po bokach ubiorów zwiększa wentylację w kluczowych strefach,
a bezszwowa konstrukcja gwarantuje idealne dopasowanie.

– Kluczowym założeniem „Nature Amplified” jest projektowanie dla ciała znajdującego się w ruchu
i tworzenie niezwykłych produktów, które intuicyjnie dopasowują się do potrzeb i wymagań ludzkiego organizmu – powiedział Trevor Edwards, Nike Brand President i dodał – Obuwie i odzież,
którą zaprezentowaliśmy światu to połączenie wytężonej pracy naukowców z Nike Sport Research Lab
z bezcennymi doświadczeniami profesjonalnych sportowców oraz opiniami miłośników biegania.

Więcej informacji o produktach znajduje się na Nike.com.