Na moim blogu nie znajdziecie recenzji książek o tematyce biegowej. Choć dostaję ich całkiem sporo od różnych wydawnictwo, to tak naprawdę niewiele pozycji warta jest opisania. Oczywiście są żelazne pozycje, jak chociażby “O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” Haruki Murakami (Wydawnictwo Muza), “Bieganie metodą Danielsa” (Wydawnictwa Inne Spacery) czy “Jedz i biegaj” Scotta Jurka (Wydawnictwo Galaktyka) – to podstawowa literatura każdego biegacza. Wiele książek przeczytałem w całości, ale są też takie z których czytania zrezygnowałem po kilku akapitach – to różnego rodzaju pseudo poradniki typu “Bieganie jest proste” (Buchmann Sp. z o.o.) napisane przez fizjologa K. Mizerę – wartość publikacji – totalne zero – więcej o bieganiu dowiecie się z blogów różnych biegaczy, czy chociażby z gazet. Za 25 zł lepiej kupić żonie bukiet kwiatów.

W gąszczu książek i różnych poradników zdarzają się perełki. Taką perłą bez wątpienia jest nowa książka wydana przez Wydawnictwo Galaktyka “Szczęśliwi biegają ultra” autorstwa Magdy Ostrowskiej-Dołęgowskiej i jej męża Krzysztofa Dołęgowskiego.

Magda i Krzysztof są od lat związani z bieganiem. Nie będę ich przedstawiał szczegółowo – oboje są znani w środowisku ultra. Zaczynali od rajdów przygodowych, potem przyszedł czas na biegi ultra. Razem współorganizują bieg górski Chudy Wawrzyniec, Krzysiek jest współwłaścicielem sklepu biegowego napieraj.pl, a Magda jest redaktorem magazynu Bieganie.

W książce znajdziecie ich historię: Jak z palaczki i imprezowiczki można przekształcić się dziewczynę hasającą po górskich szczytach. Jak pasja i miłość do biegania może zmienić sposób życia i  punkt widzenia na to co w życiu jest ważne. Czy praca w korporacji i drugi samochód w garażu jest tym do czego warto dążyć?

Pozycja ta jest obowiązkowa dla osób biegających już dłuższe dystanse lub o tych, którzy planują zejść z asfaltowej trasy i ruszyć trochę w teren. W książce znajdziecie tak naprawę wszystko co jest ważne w bieganiu – to istna esencja biegania i tego czym jest ból i cierpienie w trakcie zawodów, i sposób w jaki można z tego czerpać przyjemność. Jest ona pełna porad i wartościowych przemyśleń.

Książka zawiera kilka relacji z różnych zawodów, takich jak np. Maraton Piasków, Goretex Transalpine Run, Badwater w Dolinie Śmierci przebiegnięty przez Darka Strychalskiego, czy 520 km bieg głównym Szlakiem Beskidzkim pokonany przez Macieja Więcka. Znajdziemy relację z przygotowań do Ultra-Trail du Mont-Blanc, wycieczki biegowej do USA, czy opisu pokonania pętli Bob Graham Round w Anglii – wszystkie te historie są niezwykle ciekawe i interesujące.

Autorzy mieli przyjemność spotkać na swojej drodze wielu ciekawych ludzi – znajdziemy kilka przemyśleń po rozmowie z Antonym Krupicką, czyli  biegającym Jezusem, guru górskiego biegania, czy relację ze spotkania ze Scottem Jurkiem, który przechodzi na biegową emeryturę.

Anton Krupicka

W książce możemy przeczytać także ich historię wprowadzenia na polski rynek marki Inov-8, która staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju i również o tym, kiedy można doczekać się pierwszej wypłaty, prowadząc własną działalnością gospodarczą.

Niewątpliwym plusem książki jest to, że Magda i Krzysiek bardzo życiowo podchodzą do wszystkiego co ma związek z bieganiem. Cała otoczka typu treningi, odżywania i sprzęt jest szczegółowo opisany co ma znaczenie, zwłaszcza dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z bieganiem. Znajdziemy w książce potwierdzenie, że aby dobrze biegać nie są ważne buty z najnowszej kolekcji z nowoczesnymi systemami opisanymi w marketingowej papce.

Przygotowania, kasa, wyrzeczenie, start, ból, cierpienie, dystans, radość, spełnienie, euforia – tak można skrótowo opisać zawody, o których pisze Magda i Krzysiek. Po lekturze tej książki, kiedy będziesz biec w zawodach, przypomnij sobie historię Magdy i Krzyśka, Twój ból i cierpienie w trakcie biegu to nic –  pestka. Jeśli oni dali radę to dlaczego ty nie masz dać rady, kiedy biegniesz 10 km , czy nawet maraton…

Gore-Tex Transalpine Run Magda Ostrowska-Dołęgowska i Krzysiek Dołęgowski fot.: Piotr Dymus)

Książkę polecam z czystym sumieniem. Będziecie zadowoleni, nawet jeśli czytanie książek nie jest dla was łatwe i proste. Ten tytuł jest tak wciągający, że strony łykasz błyskawicznie i możesz go przeczytać w dwa, trzy dni. Książce wróżę karierę międzynarodowa – jeśli wydawca będzie na tyle odważny żeby wydać ją za granicą to jestem przekonany, że będzie się dobrze sprzedawać. Przecież Magda i Krzysiek są rozpoznawali poza naszymi granicami.

Na koniec jednak ostrzeżenie – jeśli jesteś osobą samotną, bez zobowiązań i pracujesz w korporacji czy w inny schematyczny sposób, książka ta może być dla Ciebie groźna, może zmienić Twoje życie – możesz nabrać ochoty rzucenia wszystkiego w jasną cholerę i ruszyć, a właściwie pobiec swoją ścieżką w nieznane….

Materiał wideo:

 

Liczba stron 344
Format 158 x 240 mm
Oprawa miękka
ISBN 978-83-7579-403-8
Data wydania 06.05.2015r.