W czerwcu zeszłego roku (miesiąc po rozpoczęci mojej przygody z bieganiem wziąłem udział w Teście Coopera, organizowanym przez Biegam Bo Lubię.

Wtedy mój wynik wyglądał tak:

Lp.
Imię Nazwisko Miasto Płeć Nr startowy Wiek Dystans Wynik
K / M lata metry
2444 46 MARCIN ZAPOROWSKI WARSZAWA (SKRA) M 57 29 2100 ŹLE

Test Coopera (czyt. test Kupera) – próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców.

Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Próba biegowa 12-minutowa powinna odbywać się na miękkiej nawierzchni, najlepiej na tartanie na stadionie lekkoatletycznym. Odległości powinny być wyraźnie zaznaczone co 100 m.

Teraz wyszło:  – no właśnie nie wyszło. W zeszłym roku Test Coopera, na rozpadającym się  stadionie Skry (w Warszawie) odbywał się cały dzień. Nie wiem dlaczego, ale sądziłem, że teraz będzie podobnie. Miało się zacząć o 9.30. Ja na stadionie zjawiłem się o 11.30 i ….. no właśnie nic. Oprócz starszego Pana biegającego po stadionie nikogo nie było. Może padający deszcz ze śniegiem spowodował, że test został odwołany. Jak się później okazało nie. Na Facebooku widziałem zdjęcia z testu. Widocznie odbył się punktualnie o 9.30 i trwał dokładnie 12 minut i potem koniec. Wszyscy do domu.

Będąc na bieżni pomimo niesprzyjających warunków postanowiłem przebiec kilka okrążeń, aby przetestować nową funkcję Endomondo oraz moje nowe Asics Gel Pulse 3

Dodam tylko, że przy obocznym poziomie sprawności fizycznej byłbym w stanie przebiec spokojnie 2700 metrów.

Endomondo – w końcu, wreszcie, nareszcie została dodana funkcja treningów interwałowych. Możemy skorzystać z trzech gotowych programów lub w dowolny sposób stworzyć własny. Jest możliwość wybrania czasu lub dystansu poszczególnej jednostki treningowej oraz jej intensywności.

Jak dla mnie świetna sprawa. Tym bardziej, że planuję nowy trening wg. programu FIRST‚a, gdzie interwały są dość istotne. Komunikaty głosowe wyraźne. Jestem informowany o aktualnym etapie i czasie trwania. Na razie nie mam zastrzeżeń.

Asics Blackhawk 4 zdecydowanie straciły właściwości amortyzacyjne i biegowe. Po przeszło 800 km można powiedzieć, że się zużyły. Dzielnie mi służyły. Wiele życiówek, maraton i fajnych treningów. Niestety chyba także dwukrotne pranie ich w pralce miało negatywy wpływ na ich strukturę. Aczkolwiek, zewnętrznych uszkodzeń nie widać. Jeśli ktoś ma wątpliwości – pisząc z doświadczenia – BUTÓW BIEGOWYCH NIE WOLNO PRAĆ W PRALCE. Od teraz będą mi służyć za druga parę, na trudne warunki pogodowe. Ponieważ dziś jest czas na nowe. Dziś pierwszy raz założyłem Asics Gel Pulse 3  (z HRmax.pl) i poczułem się jak piórko Przebiegłem kilka razy po stadionie. Odbicie, amortyzacja, wygoda. Są świetne. Więcej o nich napiszę później…

 Asics GEL – Pulse 3

Jutro Półmaraton Poznański. Wszystkim startującym życzę wszystkiego najlepszego i uzyskania jak najlepszych wyników. W końcu to bieg na moim terenie. W moim rodzinnym mieście. W przyszłym roku mam w planie wystartować w Poznaniu. Może coś mnie napadnie i w tym roku pobiegnę maraton. Zobaczymy.