Od wielu lat góry są bardzo popularnym miejscem spędzania urlopu i wolnego czasu. W góry jeżdżą nie tylko całe rodziny z dziećmi, pary na romantyczne wyjazdy, studenci i młodzież, ale właściwie osoby w każdym wieku. Najczęściej wakacje w górach kojarzą się ze wysokogórską, trudną i wymagającą wspinaczką, ale góry mają do zaoferowania znacznie więcej.Turystyka górska ma różne oblicza i każdy znajdzie coś dla siebie.

Oczywiście najczęstszą formą spędzania czasu w górach latem jest wspinaczka górska. Turystyka związana ze spacerami po górach i wspinaczką wysokogórską jest bardzo rozwinięta. Biura zajmujące się turystyką górską oferują organizację wycieczek górskich z przewodnikiem, transport do miejsca, z którego rozpoczyna się wycieczka i wiele innych usług.

Nie można jednak zapominać, że turystyka górska to również spływy kajakowe, wycieczki rowerowe. Warto również zwiedzić górskie miasteczka, wsie. Turystyka związana ze zwiedzaniem górskiej architektury znajduje również wielu pasjonatów, tym bardziej że architektura górska jest bardzo oryginalna i piękna.