Nike wprowadza na rynek nowe buty do biegania po leśnych duktach, górkach i bezdrożach. Premierę mają dwa modele: Zoom Terra Wildhorse oraz Zoom Terra Kiger, o którym napiszę Wam więcej.

Wielu z nas myśląc o butach trialowych ma przed oczami takie marki jak Inov-8, Salomon, Brooks czy Montrail. Czy można przekonać się do trialówek od Nike? Czas pokaże. Póki co pierwsze wrażenia, po otwarciu pudełka są bardzo dobre. Cholewka to nic innego jak Flywire, znane z moich ulubionych Nike Flyknit oraz jednowarstwowy mesh otaczający stopę. Buty są leciutkie. Ważą zaledwie 247 g dla rozmiaru 44. Sprawiają wrażenie bardzo wygodnych i dopasowanych. Ciekawostka to język, który jest w połowie zintegrowany z cholewką. Dzięki temu ma lepiej dopasować się do stopy. Tak jak w modelu Nike Free 4.0. I faktycznie to dopasowanie czuć. Początkowo zaskoczyło mnie także dopasowanie pięty, której wsparcie jest elastyczne i miękkie. Agresywna podeszwa powinna gwarantować dobre trzymanie w trudnych warunkach. But posiada 4mm drop podeszwy.

Trial to zupełnie inny kawałek chleba, niż trening na bieżni czy asfalcie. W terenie biegasz po nierównościach, brudzie, błocie, kamieniach oraz grząskim lub śliskim gruncie. Ciągle się coś dzieje – to naprawdę niezła zabawa. Odpowiedzią Nike na ten styl biegania są buty Zoom Terra Kiger, wyposażone w szereg rozwiązań, pozwalających zapanować nad trudnymi warunkami. Trwałą podeszwę buta wyposażono w panel wewnętrzny z bardzo przyczepnym bieżnikiem ułatwiającym bieg po mokrych nawierzchniach. Zewnętrzny bieżnik rozmieszczono tak, aby zwiększał przyczepność. Posiada on ostro zakończone krawędzie sprawiające, dzięki czemu but dobrze trzyma się podłoża. Ze względu na nierówną nawierzchnię w terenie, obszar pięty zaokrąglono tak, aby stopa przetaczała się w naturalny sposób. Z kolei niższa podeszwa środkowa ułatwia biegaczom wyczucie wszelkich niuansów terenu pod stopą.

Jednowarstwowa struktura mesh w cholewce zapewnia wentylację i wsparcie we wszystkich kluczowych obszarach.
Zastosowana w sznurowaniu technologia Dynamic Fit wraz z systemem Flywire gwarantują doskonałe dopasowanie do stopy i wysoki poziom wsparcia.
Wewnętrzna wkładka wykonana z meshu, obejmuje stopę, dając miękkie, komfortowe dopasowanie. Wycięcie w języku ułatwia zakładanie i zdejmowanie buta.
Strategicznie rozmieszczone panele zapewniają doskonałe wsparcie stopy.
Ciśnieniowo formowane pianki Phylon i Cushlon ST połączono ze sobą, dzięki czemu uzyskano układ amortyzacji o podwójnej gęstości. Gwarantuje doskonałe wybicie z przedniej części stopy,
a przez to bardziej sprężysty krok.
System Nike Zoom na poziomie pięty zapewnia sprężystą amortyzację bez podnoszenia profilu podeszwy.
Ekologiczna podeszwa gumowa z wytrzymałym bieżnikiem kratkowym zapewnia przyczepność
i trwałość podczas biegania po różnych nawierzchniach.
Panel wewnętrzny o wysokiej przyczepności na mokrych nawierzchniach.
Minimalistyczny bieżnik na podeszwie zapewnia optymalną kombinację przyczepności
i zabezpieczenia przed przywieraniem błota.
10. Podeszwę na poziomie pięty ukształtowano tak, aby pozwalała na płynne przetaczanie stopy
i naturalny krok.

Czy Brooks Cascadia 8 mogą czuć się zagrożone? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie już niedługo. Jutro pierwszy trening w Najkowych trialówkach.