Mohandas Karamchand Gandhi (1869 ? 1948) znany jako Mahatma (?wielka dusza?) Gandhi urodził się w rodzinie hinduskiej w społeczności zajmującej się głównie handlem. Jego matka, gorąca zwolenniczka Wisznu zaszczepiła synowi zasady poszanowania każdej żywej istoty, wegetarianizmu i postu w celu oczyszczenia organizmu oraz wielkiej tolerancji pomiędzy wyznawcami różnych religii.
Mając trzynaście lat Gandhi poślubił swoją rówieśniczkę Kasturbę i miał z nią czterech synów. Mahatma nie wyróżniał się zbytnio w szkołach, do których uczęszczał (najpierw w Porbandarze a później w Rajkocie) i z wielkim trudem dostał się na uniwersytet w Bombaju. Jednak nie skończył tej uczelni i wykorzystał okazję, aby wyjechać do Anglii i tam podjąć przerwane studia. W Anglii próbował żyć na modłę europejską (brał nawet lekcje europejskiego tańca, etykiety i języka francuskiego) a nawet wbrew obietnicom danym matce próbował jeść mięso, ale wkrótce powrócił do wegetarianizmu, a nawet wstąpił do Brytyjskiego Stowarzyszenia Wegetarian. W tym też czasie zaczął interesować się filozofią i różnymi religiami i zaczął studiować prace poświęcone hinduizmowi, chrześcijaństwu, buddyzmie i innym religiom.
Mahatma skończył w Anglii studia prawnicze i został przyjęty do grona brytyjskiej palestry, wrócił do Indii i zamieszkała w Bombaju, ale nie miał jakichś wielkich osiągnięć na niwie adwokatury. W końcu zdecydował się na podpisanie rocznego kontraktu w hinduskiej firmie w Południowej Afryce.