Moda na aktywny tryb życia staje się coraz popularniejsza. Ludzie zrywają się z kanap i więcej się ruszają. Część spaceruje, część wybiera nordic walking, część wsiada na rower. Obecnie także miasta lepiej przystosowują się już do obecności rowerzystów, powstają nowe ścieżki rowerowe.

Rowerowa turystyka to coś, co łączy w sobie elementy sportowej aktywności z zaletami wycieczki. Rowerem można przemieszczać się szybciej niż pieszo, dlatego też wycieczki mogą być nieco bardziej odległe niż na nogach. Jeśli nasz rower ma bagażnik, możemy też zabrać ze sobą na przykład koc, żeby urządzić piknik. Wiele miejsc rozumie potrzeby cyklistów, dlatego montowane są stojaki na rowery, więc nie ma problemu, żeby dojechać na miejsce, zostawić pojazd i wejść do muzeum.

Taka turystyka jest dobra dla naszego zdrowia oraz ekologiczna. Wycieczki rowerowe to przyjemność, która w dodatku jest korzystna zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Wybierając rower, zmniejszamy emisję spalin oraz ograniczamy korki. Nie musimy się też martwić o znalezienie miejsca parkingowego w zatłoczonych turystycznie miejscach. A jeśli jedziemy gdzieś dalej albo w ogóle nie mamy roweru, można skorzystać z usług wypożyczalni.