Zwiedzamy świat coraz szybciej i łatwiej, lot za ocean, na inny kontynent, czy półkulę nie stanowi już wielkiego problemu. W wielu kręgach jeżdżenie po świecie stało się ostatnio czymś w rodzaju mody. W dobrym tonie jest pochwalić się gdzie się podróżowało. Zwykłe miejsca wypoczynku powoli zaczynają zastępować miejsca bardziej dziwne. Sposób eksploracji także ulega ewolucji. Modne są wyprawy bukowane u lokalnych operatorów na ich stronach internetowych, omijając tradycyjne firmy turystyczne. Niech przykładem będzie polskojęzyczna strona firmy turystycznej z Limy Club de Vacaciones organizującego w Peru wycieczki szyte na miarę.

Zakupienie przez stronę internetową takiej wycieczki (a właściwie małej wyprawy) pozwala lepiej wymyślić trasę wycieczki, dostosować do specyficznych potrzeb turysty i przede wszystkim, zaoszczędzić pieniądze. Oprócz tego taka forma podróżowania niesie ze sobą powiew przygody. Wycieczki są organizowane zazwyczaj w niedużych, kameralnych grupach, czasem z rodziną czy grupą przyjaciół. Takie prywatne wyprawy stają się coraz bardziej popularne. Sprawę załatwia się w następujący sposób: najpierw samemu kupujesz bilet lotniczy na wybraną datę do Peru. Przesyłasz daty przylotu i wyjazdu, co chcesz zobaczyć i jaki ma być poziom noclegów, a firma układa całą resztę. Możliwości jest tu dużo – Peru to jeden z najciekawszych turystycznie krajów na globie. Możesz na przykład uczestniczyć w jednym z najsłynniejszych trekkingów na świecie – Camino Inca. Inne atrakcje Peru to przede wszystkim Kanion Colca – jeden z najgłębszych kanionów na świecie, jezioto Titicaca z wyspami Uros, pustynia Nazca z dziwnymi liniami, inkaskie Cuzco, Święta Dolina Inków.

Bardzo łatwo możesz też odwiedzić Boliwię , a także odbyć wycieczkę na Galapagos, wyspy słynące z jedynej w swoim rodzaju fauny. Galapagos to prawdziwa mekka dla fotografów. Na terenie Ekwadoru, do którego należą Wyspy Galapagos jest także popularne zwiedzanie andyjskich parków narodowych np. Cotopaxi.
Kiedy najlepiej odwiedzić Peru, Boliwię, Galapagos?

Najlepszym momentem do odwiedzenia PERU jest okres kwiecień-listopad. Szczyt sezonu to tutejsza zima, czyli lato w Europie – czerwiec-wrzesień.
W Peru można wyróżnić trzy różniące się klimatem regiony:

COSTA

czyli wybrzeże z pasem przybrzeżnym (Lima, Paracas, Nazca) – temperatura maksymalna w dzień – 17-26 stopni (najzimniej w lipcu, najcieplej styczeń-marzec). Sucho, niewielkie opady zdarzają się w czasie tutejszej zimy (lipiec-sierpień).

SIERRA

czyli góry (Cuzco, Machu Picchu, Kanion Colca, Jezioro Titikaka, Urubamba, Camino Inca/Inca, Salkantay, Choquequirao) – temperatura maksymalna w dzień 15-20 stopni, w nocy, szczególnie w miesiącach tutejszej zimy (maj – wrzesień) zdarzają się temperatury poniżej zera (czasem kilkanaście stopni). Pora deszczowa trwa tu od grudnia do marca (najwięcej opadów w miesiącach styczeń-luty).

SELVA

czyli dżungla (Puerto Maldonado, Iquitos, dorzecze Amazonki, Tambopata i Madre de Dios, Park Narodowy Manú i Rezerwat Tambopata) – gorąco – temperatura maksymalna w dzień 30-35 stopni, w nocy 16-25 stopni. Bardzo dużo opadów, pora deszczowa od grudnia do marca (najwięcej opadów styczeń – luty).
Pogoda w Boliwii

Najlepszym momentem do zwiedzania Boliwii (podobnie jak Peru) jest okres KWIECIEŃ-LISTOPAD. Szczyt sezonu to tutejsza zima, a lato w Europie, czyli miesiące czerwiec-wrzesień.

La Paz (Boliwia) – przez cały rok dość chłodno – temperatura maksymalna w dzień 12-15 stopni, w nocy zimno od -2 do +3 stopnie. Najchłodniej jest w miesiącach czerwiec-lipiec. Pora deszczowa grudzień- marzec. Najwięcej opadów w styczniu i lutym.
Pogoda na Galapagos

Wyspy Galapagos (Wyspy Żółwie) można zwiedzać przez cały rok. Temperatura maksymalna w dzień – od 24 stopni (sierpień-wrzesień) do 30 stopni (luty-marzec), w nocy od 16 do 22. Temperatura wody – od 19 stopni (wrzesień) do 27 (marzec). Mało opadów, zwykle niewielkie opady zdarzają się między lutym a kwietniem.