Śmieję się z tych wszystkich postów o produktywności, a dziś zarzucam Was takim tematem. Chyba zwariowałam…

Tylko wiecie? Ciągle mnie ktoś pyta: „Jak Ty to robisz? Dziecko, praca, blog, a ty masz czas na wszystko i jeszcze ogarniasz filmy, seriale i anime”. Drapię się po głowie, przyjmuję na klatę wszystkie komplementy i odpowiadam, że po prostu jestem chodzącym ideałem. Nieskromność to bowiem moja pozytywna cecha wrodzona ?
JAK MIEĆ CZAS NA WSZYSTKO? NIE MAM ŻADNEJ RECEPTY!

A tak serio? Ja naprawdę nie mam żadnej recepty. Nie opracowałam żadnego konkretnego systemu planowania, nie wstaję mega wcześnie (jeżeli oczywiście nie idę do pracy), nie jestem zafiksowana na produktywność (o czym doskonale już wiecie!).

Tak naprawdę ludzie nie widzą, co naprawdę dzieje się wewnątrz mojego życia. Przyznam szczerze, że jest sporo rzeczy, które zaniedbuję na rzecz innych, ważniejszych. Mógłbyś powiedzieć: „Ha! Ustala priorytety!” Nie, nie ustalam. To wychodzi przy okazji.

Często jest tak, że o coś nie dbam, a samo wychodzi. Jak ja to się dzieje? Ja po prostu lubię ułatwiać sobie życie i robię to, co lubię! Do tego podchodzę zawsze strategicznie do pewnych działań.

Myślę, jak coś zrobić, żeby się nie narobić ? Szukam strategii, jeżeli jakieś zadanie nie sprawia mi przyjemności. Przy tych ulubionych czynnościach też szukam sposobu, ale to właśnie dla nich zostawiam sobie lukę czasową, żeby dać z siebie wszystko. Ot, cała moja filozofia ?

Zatem w pierwszej kolejności spróbujmy rozprawić się z zadaniami, których nienawidzę…
STRATEGICZNE PODEJŚCIE 1 – DO GOTOWANIA:

Nienawidzę gotować codziennie. Generalnie od czasu do czasu lubię przygotować coś dobrego (typu ramen albo zapiekankę makaronową), ale kiedy gotuję dzień w dzień, moja pasja do tego zajęcia momentalnie maleje.

Dlatego podeszłam strategicznie i nie gotuję. Wykupuję obiady w moim miejscu pracy. Natomiast w sobotę i niedzielę budzi się we mnie kulinarny mistrz i zaczynam eksperymentować, czyli gotuję parówki na obiad śniadanie i kolację ?
STRATEGICZNE PODEJŚCIE 2 – DO SPRZĄTANIA

Teraz generalnie nie funkcjonuje moje strategicznie podejście do sprzątania. W mieszkaniu zrobił się (nie) mały syf, ale za jakiś czas skupię się na tym maksymalnie. Jest to MINIMALIZM. Staram się nie zbierać przedmiotów, książek, ubrań. Natomiast jeżeli nazbiera się tego niechcący za dużo (zdarza się nawet najlepszym), wtedy biorę się za generalnie wyrzucanie pierdół. I tak robi się porządek, który trwa przez dłuższy czas, wystarczy tylko czasem posprzątać z brzegu ? Natomiast za kilka lat zastosuję inne podejście strategiczne, czyli wynajmę pomoc domową.

To są dwie znienawidzone czynności, które sprawiają, że ludzie nie mają czasu na wszystko. Kiedy te dwa zadania odchodzą, mogę zająć się przyjemniejszymi czynnościami. I też stosuję podejście strategiczne.
STRATEGICZNE PODEJŚCIE 3 – DO BLOGOWANIA

Ojj… szukałam rozwiązania długo, długo. Na moim starym blogu zaplątałam się tematycznie. Jest to strona fajna i przydatny, ale z czasem straciłam uczucia do niej, bo zaczęłam zmuszać się do pisania.

Strategiczne podejście brzmi: wybierz temat, na który zawsze masz coś do powiedzenia. Takim oto sposobem stworzyłam freeleserkę i jestem przeszczęśliwa. Jeżeli zapytacie o czynności okołoblogowe – staram je sobie ułatwiać przez konkretne aplikacje, które robią wiele rzeczy za mnie.

Wspomagałam się też przez jakiś czas pomocą męża. Miałam kolesia, który zajmował się wordpressem, ale na obecną chwilę tego nie potrzebuję. Zdjęcia robię w weekendy, jest to zazwyczaj seria zdjęć, które muszą wystarczyć na cały tydzień. I chyba tyle ? Reszta to już pasja, pasja, pasja. Właśnie na takie pasje robię luki czasowe – żeby dać z siebie wszystko!
STRATEGICZNE PODEJŚCIE 4 – DO ODPOCZYWANIA

Odpoczywam bez wielkich ograniczeń, śpię dużo, kiedy mam na to ochotę (oczywiście w weekendy), w dzień często robię sobie drzemki, żeby się zregenerować. Wcale nie mam wyrzutów sumienia, że sobie pośpię.

Kiedy wstaję, robię wszystko 10 razy szybciej i lepiej. Gorzej się czuję, jeżeli zmuszam się do pracy, kiedy chce mi się spać. Nie wstaję o 5 rano, żeby ZROBIĆ DUŻO, bo wtedy zachowuję się jak BABY ZOMBIE i zazwyczaj o 15 już mogłabym przebrać się w pidżamę. Oczywiście zdarzają się takie dni, kiedy zasypiam jak kamień i żadna siła nie jest w stanie zwalić mnie z wyra, ale to wyjątki. Sen jest dobry na wszystko i kropka!
STRATEGICZNE PODEJŚCIE 5 – DO FILMÓW, SERIALI, KSIĄŻEK

Moja jedyną metodę już doskonale znacie. Nigdy nie oglądam filmów bez przeczytania recenzji. To pierwsza rzecz. Druga jest taka, że nie pakuję się w kontynuacje na siłę. Trzecia zasada – oglądam często pierwsze odcinki seriali, żeby zorientować się, czy warto na coś poświęcać czas. Nie pasi pierwszy odcinek? Omijam. Znajdzie się na pewno coś lepszego.

Myślę, że tyle powinno Wam na dziś wystarczyć. Zdaje mi się, że potrzebujecie czasu na przetrawienie tych informacji, zanim pojawią się inne strategie. Jeżeli macie ochotę o nich poczytać, dajcie znać w komentarzach.

A wy? Co robicie, żeby się nie narobić? ?